KWESTA - PTTK

Idź do spisu treści

Menu główne

KWESTA

W celu prawidłowego wyświetlania tej strony powinien być aktualny zaistalowany Flash Player

Muza :     Kevin Macleod
Tytuł :     Music for Funeral Home - Part 11
Licencja :  CC   BY

 

Kwesta

„Ocalić od zapomnienia - bo ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”

Ferdynand Foch


W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wzorem cmentarzy Rakowieckiego i Powązkowskiego, Koło PTTK Miłośników Łańcuta pod przewodnictwem nie żyjącego już kolegi Stefana Tomaszka prowadziło na łańcuckim cmentarzu kwestę na rzecz ratowania zabytkowych pomników i nagrobków. Choroba i śmierć kolegi Tomaszka spowodowała  przerwę w prowadzonej zbiórce.
Sytuacja uległa zmianie, kiedy prezesem koła została pani Otylia Piechowska. To dzięki jej staraniom wiosną 2005 r. została wykonana konserwacja pomnika nagrobnego Bolesława Żardeckiego. Następnie, wychodząc naprzeciw apelom mieszkańców Łańcuta, 1 listopada 2005 r. po kilkuletniej przerwie, po raz kolejny została przeprowadzona przez Koło PTTK Miłośników Łańcuta kwesta przy ogromnym zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie.
Od 2010 r. prezesem koła jest pani  Halina Barnat, która z powodzeniem kontynuuje pracę swoich poprzedników w organizacji kolejnych kwest.
Podczas kwest w latach  2005 - 2011 PTTK w Łańcucie zebrało 38.101,71 zł. Do tego doszły odsetki od lokaty. Za 33.000,00 zł zostały odrestaurowane trzy nagrobki: Ł. Serkoveta, Filipiny Kwolewskiej i Stanisława Jankiewicza. Obecnie do dyspozycji pozostaje kwota  7 tys. zł. Jest ona zbyt mała, aby dokonać renowacji kolejnego nagrobka, dlatego będzie to możliwe po uzyskaniu środków z kolejnej kwesty.
W organizację kwest w latach 2005 - 20011 Oddział zaangażował własne środki finansowe w wysokości 4185 zł.
Jednak najważniejszą rolę w przeprowadzonych kwestach odgrywają sami darczyńcy, bez ofiarności których nie udałoby się dokonać remontu wspomnianych nagrobków.
Dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie w następnych kwestach.


Zarząd Koła PTTK Miłośników Łańcuta

Zarząd Oddziału PTTK w Łańcucie


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego